Poradnik dla kierowcy taksówki - jak się ubierać

Cały dzień kursowania taksówką po mieście jest nie lada wyzwaniem dla każdego taksówkarza. Bardzo ważny jest komfort takiego podróżowania i długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Tymczasem nawet klienci potrafią składać skargi do firm taksówkarskich, że kierowcy ubierają się niestosownie i źle wyglądają. Jak więc ubrać się do taksówki, aby uniknąć skargi do szefa?

Ubiór do taksówki – czy są jakieś zasady?

Wydawałoby się, że kierowca taksówki czy autobusu nie musi być specjalnie elegancko ubrany. Jednak kierowcy nie mają pełnej dowolności, co do ubioru. Niektóre firmy przewozowe i taksówkarskie mają określone zasady dla kierowców dotyczące ubioru w pracy. Jedne mają je od zawsze, a inne wprowadzają je po skargach klientów na źle wyglądających kierowców. Przede wszystkim najważniejsza zasada jest jedna – kierowca musi wyglądać schludnie i być czysty. Większość kierowców taksówek dba o to, ale wciąż zdarzają się tacy, którym trzeba o tym przypominać. W końcu przed klientami należy się odpowiednio prezentować. W każdej firmie na stanowiskach związanych z bezpośrednią obsługą klientów wymagana jest nienaganna kultura osobista. Nie inaczej jest w przypadku taksówkarzy i innych kierowców.

Jak powinien być ubrany kierowca taksówki?

Wszystko zależy od zasad firmy taksówkarskiej, a także samych kierowców. Każdy taksówkarz powinien mieć zawsze długie spodnie. Krótkie spodenki to niezbyt dobry wybór nawet w czasie dużego upału. Spodnie powinny mieć charakter formalny. Mogą to być ewentualnie jeansy, ale na pewno nie spodnie dresowe. Tak samo niezbyt dobrym pomysłem będzie będą byle jakie koszulki męskie czy t-shirty. Najlepiej zakładać koszulę z kołnierzykiem i długim rękawem. Latem rękaw może być krótki, ale ważne jest, by koszula była przynajmniej półformalna. Jeśli chodzi o wierzchnie okrycie, powinna to być marynarka lub skórzana ramoneska. Lepiej nie ubierać bluz z kapturem czy wełnianych swetrów. Ostatnia ważna rzecz to buty – powinny to być zawsze półbuty. Nawet latem niemile widziane są sandały na nogach. Kierowcy mogą też założyć wygodne buty sportowe, pod warunkiem, że są porządne, czyste i zadbane.

O czym jeszcze powinni pamiętać kierowcy?

Kierowcy taksówek powinni oczywiście pamiętać o swoim komforcie. To on jest najważniejszy. Muszą dobrze czuć się, aby skupić się na jeździe przez cały dzień i zapewnić pasażerom bezpieczeństwo. Ubiór powinien także być dostosowany do pory roku i panujących warunków pogodowych. Komfort jest istotny nie tylko podczas jazdy, ale także podczas postoju, a w miejscach postojów warunki bywają różne. Czasami czekając na klientów trzeba siedzieć w taksówce w pełnym słońcu i to spory czas. Wtedy łatwo o spocenie się, dlatego kierowca zawsze powinien mieć przy sobie koszulę na zmianę oraz dezodorant. Podczas postoju jest też chwila na to, by coś zjeść. Trzeba przy tym uważać na to, by nie zabrudzić ubrania. Warto więc mieć przy sobie coś, co można rozłożyć sobie na kolanach i brzuchu, aby ochronić ubranie. Ewentualnie dobrze mieć przy sobie coś na zmianę, a także wodę, która może posłużyć nie tylko do picia, ale też do szybkiego wyczyszczenia ubrania. Czy kierowcy potrzebne jest nakrycie głowy? Wewnątrz taksówki niekoniecznie, ale na zewnątrz przy zimowej aurze jak najbardziej. Zamiast niezbyt estetycznej puchowej kurtki lepiej w takim czasie wybrać płaszcz, który pozwala połączyć komfort cieplny z estetycznym wyglądem.